Міграцій риб в Азовському морі


14.05.2020

Міграцій риб в Азовському морі

Питання щодо походження та виникнення міграцій риб являє собою одну з таємничих проблем. Цілком зрозумілі цілі та результати перекочівлі, але як процес складався та чому саме у визначеному напрямку - пояснити важко. Безсумнівно, що ми маємо справу з міграційним інстинктом, на протязі тисячолітнього відбору та спадково закріпленим. Однак інстинкт цей поступово ускладнюється та вдосконалюється далі, а міграції морських риб можуть змінюватися в залежності від зовнішніх умов існування. Наприклад, міграції хамси залежать від визначених біохімічних показників у складі крові, жирності та температури води.

Риби мігрують з наступних причин: на нерест, на відгодовування, на зимівлю.

Відстані, на які мігрують риби дуже різняться. Деякі риби переміщуються на невеликі відстані, інші можуть мігрувати на тисячі кілометрів. Всі анадромні та катадромні риби здійснюють нерестові міграції. Такі анадромні риби як осетер, білуга, севрюга, живуть у морі, а на нерест прямували у річки Дон та Кубань (до зарегулювання цих річок). Катадромні риби, наприклад, вугор, навпаки, живуть у річках, а на нерест переміщуються у море. Причини анадромних міграцій пов’язані, насамперед, з умовами для виживання заплідненої ікри та личинок, що викльовуються. Так їх створила природа.

В Азовському морі  міграції здійснюють такі риби:

Тараня. У морі нагулюється у східних районах та вздовж північного узбережжя у мілководній зоні. Восени тараня мігрує до кубанських берегів. Зимує перед гирлом Кубані та частково у лиманах. Нерест починається з кінця березня – початку квітня, закінчується у травні. У Азовське море молодь тарані скочується з травня по кінець червня.

Чехоня. Відгодовується у Таганрозькій затоці. У відкритому морі майже не зустрічається. Нерестова міграція до річки Дон починається з другої половини квітня і закінчується на початку червня. Зимує у східній частині затоки у гирлі річки Дон.

Судак. Масова міграція судака на нерест у річки та лимани Азовсько- кубанського району починається з кінця березня – квітня. Після нересту молодь скочується у море, де інтенсивно годується.

Шемая. В Азовському морі шемая створює локальні популяції: донська, кубанська та річок північного узбережжя (Кальміус, Берда, Обіточна). Нерестова міграція починається у вересні. Нерест триває з кінця квітня – початку травня – до серпня. Молодь шемаї починає скочуватися у море з кінця жовтня та продовжує навіть взимку та навесні наступного року. У морі інтенсивно живиться, тримаючись у районі північного та східного узбережжя.

Азовський пузанок здійснює дуже цікаві міграції. Взимку живе у Чорному морі. В Азовському морі з’являється у березні – на початку квітня, розподіляється по всій акваторії, у тому числі і у Сиваші. З кінця квітня по липень статевозрілі особини мігрують на нерест  до річки Дон та опріснених лиманів Кубані. З вересня по жовтень азовський пузанок мігрує на зимівлю у Чорне море.

Тюлька. Мешкає у Азовському морі. З кінця березня - на початку квітня мігрує до північних та східних берегів. У квітні основна частина нерестової популяції заходить у Таганрозьку затоку на нерест. Доросла тюлька створює скупчення у центральній частині моря.

Хамса. Розмножується та нагулюється в Азовському морі, а на зимівлю мігрує у Чорне море. Зимує у берегів Кавказу та Криму. Навесні хамса повертається у Азовське море. Перші риби з’являються у Керченській протоці у середині квітня, інтенсивно заходить – наприкінці квітня – на початку травня. У морі хамса розбивається на невеличкі скупчення та розповсюджується по всій акваторії. Нереститься з травня до середини серпня. Після нересту відходить від берегів та інтенсивно живиться. Хамса починає зимову міграцію у Чорне море за умови накопичення у тілі певної кількості жиру. Молодь починає міграцію до Чорного моря першою. Доросла хамса після завершення нагулу створює великі скупчення та починає зимувальну міграцію. Зовнішнім сигналом до початку міграції є стійка температура води у Керченський протоці – 16 – 14 градусів. Хамса може довго триматися біля Керченської протоки та «чекати» коли встановиться така температура. От така дивна риба.

Кефаль – лобань. З Чорного моря в Азовське море лобань заходить для нагулу наприкінці березня – початку квітня. Статевозрілі особини нагулюються в Азовському морі не довго, і вже наприкінці травня мігрують у Чорне море на нерест. Після нересту частина плідників повертається на нагул знов у Азовське море. На зимівлю у Чорне море лобань мігрує наприкінці вересня.

Кефаль – сингіль. З Чорного моря в Азовське море сингіль заходе у квітні та нагулюється майже до грудня. Першими на зимівлю у Чорне море уходять дорослі особини – у серпні – вересні – молодь.

Кефаль – гостроніс. З Чорного моря до Азовського моря гостроніс заходить навесні, коли температура води прогріється до 7 – 8 градусів..На зимівлю гостроніс починає мігрувати наприкінці вересня. Першими починають мігрувати молодші групи, а наприкінці, у листопаді - дорослі особини.

Атерина – морська риба Чорного моря. Навесні, коли вода прогріється до 4 – 5 градусів заходить до Азовського моря, де інтенсивно живиться. З жовтня атерина починає міграцію до Чорного моря і закінчує мігрувати наприкінці листопада.

Барабуля – морська риба Чорного моря, однак до Азовського заходить щороку з кінця березня до середини липня. Слід зазначити, що мігрують до Азовського моря молоді особини. У південних районах, поблизу Керченської протоки, барабуля навіть нереститься з кінця травня по червень.

Сарган – морська риба Чорного моря. До Азовського моря заходить на нагул навесні разом з кефалями. Зимувальну міграцію до Чорного моря починає наприкінці серпня – початку вересня та закінчує у середині жовтня

Бички, калкан азовський, глоса все своє життя мешкають у Азовському морі, нерестових, нагульних та зимувальних міграцій до Чорного моря та річок не здійснюють. Їх нерестові міграції обмежені переміщенням до берегів Азовського моря, а кормові – від берегів.


Читайте також:

  Протягом 3 днів порушник завдав понад 14 тис. грн збитків, - Азовський рибоохоронний патруль
Протягом 3 днів порушник завдав понад 14 тис. грн збитків, - Азовський рибоохоронний патруль 29 травня 2020 року о 23 годині на Азовському морі у м. Маріуполь Донецької області при проведенні рибоохоронного рейду державними інспекторами було виявлено грубе порушення правил рибальства. Громадянин за допомогою сітки «павук» у ... >>>

  За минулий день порушник завдав понад 14 тис. грн збитків, - Азовський рибоохоронний патруль
За минулий день порушник завдав понад 14 тис. грн збитків, - Азовський рибоохоронний патруль 27 травня 2020 року о 12 годині у м. Маріуполь на р. Кальчік Донецької області при проведенні рибоохоронного рейду державними інспекторами спільно з співробітниками поліції України було виявлено грубе порушення правил рибальства. ... >>>

  Поведінка риб у зграї
Поведінка риб у зграї Як відомо, риби здатні створювати зграї або косяки. Зграї створюються із угрупувань близьких за віком та біологічним станом, які об’єднуються на більш або менш тривалий період. Зграями живуть пелагічні риби що мешкають у освітленому просторі. ... >>>

  Взаємовідношення, що складаються у риб
Взаємовідношення, що складаються у риб        Впродовж свого життя під час живлення, нересту, міграцій риби у водоймі вступають з іншими його мешканцями у найрізноманітніші відносини. Ці відносини виникають між рибами одного виду(внутрішньовидові ... >>>

  Протягом 7 днів роботи Азовський рибоохоронний патруль викрил 76 порушень
Протягом 7 днів роботи Азовський рибоохоронний патруль викрил 76 порушень У період з 18 по 24 травня 2020 року державними інспекторами Азовського рибоохоронного патруля викрито 76 порушень природоохоронного законодавства, з яких 30 – грубих за ч. 4 ст. 85 КУпАП. Також складено 24 протоколів за ч. 3 ст. 85 КУпАП, ... >>>

  У с. Мелекіне порушник завдав майже 15 тис. грн збитків, - Азовський рибоохоронний патруль
У с. Мелекіне порушник завдав майже 15 тис. грн збитків, - Азовський рибоохоронний патруль 22 травня 2020 року о 17 годині на Азовському морі поблизу с. Мелекіне Донецької області при проведенні рибоохоронного рейду державними інспекторами було виявлено грубе порушення правил рибальства. Громадянин в брід за допомогою сітки ліскової ... >>>

  У с. Урзуф порушник завдав понад 16 тис. грн збитків, - Азовський рибоохоронний патруль
У с. Урзуф порушник завдав понад 16 тис. грн збитків, - Азовський рибоохоронний патруль21 травня 2020 року о 14 годині на Азовському морі поблизу с. Урзуф Донецької області при проведенні рибоохоронного рейду державними інспекторами спільно з співробітниками Національної Поліцією було виявлено грубе порушення правил ... >>>

  За минулий день порушники завдали понад 8 тис. грн збитків, - Азовський рибоохоронний патруль
За минулий день порушники завдали понад 8 тис. грн збитків, - Азовський рибоохоронний патруль 20 травня 2020 року о 6 годині у м. Маріуполь на р. Кальміус Донецької області при проведенні рибоохоронного рейду державними інспекторами було виявлено грубе порушення правил рибальства. Громадянин за допомогою сітки «павук» у кількості 1 ... >>>


Документы: 1-8, 9-16, 17-24, 25-32, 33-40, 41-48, 49-56, 57-64, 65-72, 73-80, 81-88, 89-96, 97-104, 105-112, 113-120, 121-128, 129-136, 137-144, 145-152, 153-160, 161-168, 169-176, 177-184, 185-192, 193-200, 201-208, 209-216, 217-224, 225-232, 233-240, 241-248, 249-256, 257-264, 265-272, 273-280, 281-288, 289-296, 297-304, 305-312, 313-320, 321-328, 329-336, 337-344, 345-352, 353-360, 361-368, 369-376, 377-384.

Азовське басейнове управління Державного агентства рибного господарства

Адреса: 71100, Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Набережна 17

тел.:+38 (06153) 4-34-78 , тел/факс:+38 (06153) 4-34-38

E-mail: azov.rp@darg.gov.ua

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

        f y t t