Види водних біоресурсів Азовського моряБички

Основу промислових уловів бичків протягом багатьох років складає бичок-кругляк. Бичок - кругляк в Азовському морі розповсюджений переважно у зоні з піщано-черепашковими ґрунтами. Нерест порційний. Масовий нерест спостерігається наприкінці травня  при температурі води 15 – 180С. Живе до п’яти років. 

Його частка у видовому складі улову за ряд попередніх років і в 2017 році сягала до 90%. А такі види бичків, як сірман, березневик, піщаник складають до 10 % улову.


Тюлька

Стайна пелагічна риба, одна з багаточисленних представників іхтіофауни Азовського моря. Є видом з коротким життєвим циклом. Протяжність життя 3-4 роки – деякі екземпляри доживають до 5-6 років. Домінуючою в уловах є тюлька, яка надана цьогорічками та дворічками (до 80%). Відношення по статевим ознакам становить близько 1:1.


Хамса

Відноситься до масових промислових риб Азовського моря. Хамса в Азовське море заходить на нерест та нагул, а восени, з пониженням температури води, здійснює міграцію через Керченську протоку в Чорне море. В період виходу хамса створює великі промислові скупчення в південній частині Азовського моря та Керченській протоці, де вона є основним об’єктом промислу. Терміни міграції та її тривалість залежить від вгодованості та жирності хамси, а також від температурного режиму та вітрової діяльності. З пониженням температури води (з +19 до +5ºС) в Азовському морі хамса починає утворювати промислові скупчення.


Оселедець

Прохідна риба Чорного та Азовського морів. Розповсюджена вздовж берегів Чорного моря, особливо в північно-західній частині. Входить в Дон, Дністер, Дунай, Південний Буг.

Зграйна риба. Живиться зазвичай рибою (73 % — хамса, шпрот, тюлька), також ракоподібними (9,5 %). Зимує у Чорному морі біля берегів Кавказу, Болгарії, Румунії. Весною з'являється у Керченській протоці. В Азовське море молодь заходить у жовтні.

Риби крупної форми досягають статевої зрілості у віці 3 — 5 років, дрібної на 2 рік. Нерест порційний у травні — серпні, у річках, на великій відстані від гирла, при температурі 17,5—26° С. Ікра пелагічна.

Тривалість життя — до 7 років.


Атерина

Морська, зграєва, пелагічна риба Чорного моря, навесні заходить в Азовське море при температурі води 4-50С, живе до 4-5 років, максимальна довжина не перевищує 10-15см, середня – 5-7см, статевої зрілості досягає на другому році життя.


Глоса

Донний хижак підстерігаючого типу, живе 8-9 років, статевої зрілості досягає на 2-3 році життя. Максимальна довжина тіла 37 см, середня довжина 18,6 см.

Промисел глоси у 2018 році заборонений Режимом рибальства. При дослідному лові потрапляння глоси у знаряддя лову не відмічене.


Кефалеві

Пелагічна зграйна риба, надає перевагу прибережній зоні. Теплолюбний вид. Живиться детритом, рідше дрібними бентос ними організмами. Здійснюють сезонні міграції, мігрують до берегів і у лимани для нагулу та у море для нересту та зимівлі.

Статевої зрілості досягають на 3 — 4 році життя. Самці дозрівають раніше та мають менші розміри. Нерест у кілька етапів, восени, у відкритому морі. Ікра дрібна, діаметром 0,6-0,7 мм, пелагічна. Ікринки мають велику жирову краплю.

У Чорному морі мешкають п’ять видів кефалей, три з котрих, а саме лобан,  сингіль та гостроніс заходять на нагул у Азовське море.


Калкан

Є підвидом чорноморського калкану, але значно поступається останньому у розмірах. Максимальна довжина калкану азовського досягає 41 см, вага 2,6 кг. Тривалість життя до 10-12 років. Статева зрілість настає у самців у 2 роки, у самок у 3 роки при довжині тіла 26-27 см. Нерест починається з середини – кінця квітня і закінчується у червні. Розпал нересту припадає на травень при температурі води 15 – 170С.

У 2018 році, в зв’язку із підвищенням солоності Азовського моря, спостерігається збільшення популяції калкану азовського.

Згідно Режиму рибальства в басейні Азовського моря у 2018 році промисел калкану азовського заборонений. Вилучення дозволяється тільки в якості прилову.


Піленгас

У другій половині ХХ сторіччя успішно акліматизований у Азовському морі, пізніше — у Чорному.

Піленгас на всіх етапах постембріонального розвитку може жити у воді з великим діапазоном засоленості (0 — 33‰) та температур. Тримається зграями. Живиться переважно детритом, іноді дрібними безхребетними.

Азовський піленгас відрізняється більшими розмірами (іноді до 80 см довжини та 12 кг ваги) та інтенсивнішим ростом, ніж далекосхідний. Дорослі особини в басейні Чорного та Азовського морів активні протягом всього року, живлення припиняється лише якщо температура води знижується до 5-8°С. Навесні частина піленгасів з Азовського моря мігрує у Чорне.

Статевої зрілості досягає у віці 4 — 5 років. Нерест у прибережній зоні у травні — червні, при температурі води 18 — 24°С. Ікра пелагічна (плаває на поверхні).

Промисловий лов піленгасу в басейні Азовського моря заборонений «Режимом рибальства в басейні Азовського моря у 2018 році», вилучення дозволялося лише в якості прилову.


Судак

В Азовському морі є напівпрохідним видом, мешкає у солонуватих водах з солоністю не більш 11‰. Розмножується у пониззях річок. Гранична тривалість життя до 17 років. Для нересту створює пари, самці будують нерестові гнізда. За останні роки його запаси продовжують невпинно зменшуватися.

Режимом рибальства в басейні Азовського моря у 2018 році промисел судака в Азовському морі заборонено.


Тараня

Зграєва придонна риба. У морі нагулюється в східних районах та вздовж північного узбережжя, зазвичай у мілководній зоні. Статева зрілість настає у 2 - 3 роки. Нерест відбувається з кінця березня - початку квітня  та завершується у травні при температурі води від 6-8 до 17-180С.


Гамариди

Масовий вид бокоплавів в Азовському морі. Вони формують постійну і одну з найбільш багатих у кількісному відношенні кормову базу для багатьох риб Азовського басейну. Бокоплави входять в усі біоценози, які формуються в Азовському морі, однак самостійно цей вид розвивається тільки у зоні заплесків на відкритих піщаних пляжах. На замулених, ущільнених і гнилистих ґрунтах рачок не живе. Популяція гамарид уникає забруднених ділянок узбережжя. У теплу пору року гамариди зустрічаються у зонах заплеску – самої вищої субліторалі. Максимальний кордон вертикального розподілу: найвища – точка заплеску, нижня – 1,5 м. З осіннім зниженням температури води до +90С – +110С  гамариди зміщуються на глибину до 10 м, де і зимують.

Період добування припадає на пік розмноження і  розвитку гамарид: весна, літо, осінь.


Креветки

Ракоподібні ряду десятиногі раки, налічують 250 родів та близько 2 тисяч видів. Розповсюджені у всіх морях та океанах, зустрічаються у деяких прісних водоймах, найбільше видове різноманіття спостерігається у тропічних морях. В Україні зустрічаються у Чорному та Азовському морях.


Личинки хірономід

Одним з видів водних біоресурсів, цінність яких для господарчої діяльності людини вже давно відома, є личинки комах сімейства хірономід. Висока поживна цінність личинок робить їх цінним кормовим об'єктом при здійсненні штучного риборозведення. Личинки хірономід населяють різноманітні водні об’єкти (проточні та стоячі, холодні та теплі, слабко та сильно мінералізовані, чисті та сильно забруднені) та вологий субстрат (ґрунти берегів), від поверхневої плівки води до глибин в кілька сотень метрів. Личинки хірономід розповсюджені практично в усіх водних об’єктах та лиманах Азовського басейну, а також можуть зустрічатися в деяких районах власне морської акваторії.

Найважливіша роль у формуванні популяції личинок хірономід належить великим та малим солоним лиманам. Від їх площі залежить обсяг запасу хірономід. Площі лиманів корелюються рясними опадами, це сприяє підвищенню умов для відтворення.

Азовське басейнове управління Державного агентства рибного господарства

Адреса: 71100, Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Набережна 17

тел.:+38 (06153) 4-34-78 , тел/факс:+38 (06153) 4-34-38

E-mail: azov.rp@darg.gov.ua

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

        f y t t